Ovaj projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj unutar Poziva „Jačanje kapaciteta za istraživanje, razvoj i inovacije”, KK 01.1.1.07.0028.
Partner na projektu: Porzana d.o.o.
Od 29.11.2023.-2.12.2023. je održana konferencija ICTRAM 2023 u Splitu na kojoj su u okviru projekta DESME sudjelovali Božidar Filipović-Grčić i Nina Stipetić.
Od 5.-8.11. 2023. održano je 16. savjetovanje HRO CIGRE u Šibeniku.
Na savjetovanju su članovi projektnog tima prezentirana tri rada u okviru DESME projekta:
"Iskustva sa štetama na vjetroagregatima uzrokovana atmosferskim pražnjenjima u Hrvatskoj"
"Integracija ultra-brze kamere u postojeći sustav za mjerenje struje munje na vjetroagregatu"
"EMTP model vjetroagregata za simulaciju tranzijentnih pojava prilikom udara munje"
Radovi i prezentacije su pobudili veliki interes s obzirom na veliki broj instaliranih vjetroagregata te projekte izgradnje vjetroparkova u tijeku.
Od 22.-25.10. 2023. održano je 16. savjetovanje BiH K/O CIGRE u Neumu. Prof. dr. sc. Viktor Milardić prezentirao je rezultate postignute u okviru DESME projekta kroz radi i prezentaciju pod naslovom "Udari munje u vjetroagregate i model za simulaciju tranzijentnih pojava prilikom udara munje". Rad i prezentacija su pobudili veliki interes na savjetovanju jer i u BiH je provođenje projekata izgradnje vjetroparkova u valikom zamahu.
21.-22.9.2023. održan je seminar "Kvalitet električne energije i prenaponska zaštita" na Fakultetu elektrotehnike u Tuzli. Prof. Viktor Milardić prezentirao je rezultate mjerenja postignute u okviru DESME projekta kroz prezentaciju pod naslovom "Mjerenje struja munje koje pogađaju vjetroagregat". Ovom prezentacijom je i u susjednoj BiH naglašena važnost i mogućnost mjerenja struja munja koje pogađaju VA na našem području.
U utorak 19.9.2023. je održan online seminar 'Razvoj ekspertnog sustava mjerenja parametara udara munja i zaštite lopatica vjetroagregata radi smanjenja kvarova i zastoja' u organizaciji HRO CIGRE i Hrvatske komore inženjera elektrotehnike. Predavači su bili prof. Viktor Milardić, prof. Božidar Filipović-Grčić i Franjo Vuković, mag. ing.
Tijekom seminara je prikazan razvijeni mjerni sustav, testiranje sustava u VN laboratoriju, instalacije na vjetroagregat te mjerni rezultati snimljeni razvijenim mjernim sustavom. Prikazana je usporedba dobivenih mjernih rezultata sa sustavom za lociranje munja (LINET) te komercijalnim sustavom LMS. Prikazane su prve snimke udara munje u vjetroagregat dobivene brzom kamerom.
Konferencija International Conference on Power Sysms Transients (IPST) održana je 11.-16.6.2023. u Thessalonikiju, u Grčkoj. Radi se o jednoj od poznatijih konferencija koja se tradicionalno fokusira na tranzijente u elektroenergetskim sustavima, pa tako okuplja i istraživače i stručnjake koji istražuju posljedice udara munja u elektroenergetsku infrastrukturu.
Na konferenciji su prezentirani rezultati istraživanja u okviru DESME projekta, a rad s konferencije "Development and laboratory testing of a lightning current measurement system for wind turbines" objavljen je u časopisu Electric Power Systems Research.
Od 24. do 28. travnja u Cavtatu je održana konferencija International Conference on Smart Grid Metrology (SMAGRIMET 2023). Na konferenciji je predstavljen rad koji sadrži rezultate nastale u okviru DESME projekta, pod naslovom "Incorporating a High-speed Camera in the Lightning Current Measurement System for Wind Turbines".
17. travnja 2023. u sklopu DESME projekta odrađen je još jedan posjet lokaciji vjetroelektrane. U koordinaciji s Porzana d.o.o. pristupljeno je TS Voštane radi instalacije ultra-brze kamere. Ultra-brza kamera nabavljena je u sklopu projekta, a služi za snimanje udara munja koji pogađaju vjetroagregate. Na ovaj način vizualno će se potvrditi mjerenja valnih oblika struja munja koje zabilježi prototipni mjerni sustav koji je već postavljen na lokaciji. Takođe, snimke će se korelirati sa zabilježenim udarima u LLS sustavu, te će poslužiti u daljnjem istraživanju i klasifikaciji zabilježenih udara.
U sklopu projekta DEME obavljen je još jedan terenski posjet vjetroelektrani. Ovog puta napravljen je detaljan pregled unutrašnjosti stupa i gondole radi modeliranja vjetroagregata u EMTP-u.
U Laboratoriju visokog napona u tijeku je testiranje ultra-brze kamere. Uspješno su snimljeni prvi video isječci. Za podešavanje optimalnih parametara snimanja i okidanja potrebna su dodatna testiranja nakon kojih je kamera spremna za instalaciju na terenu.
U VE u kojoj je instaliran prototipni mjerni sustav je završeno optičko povezivanje mjernog sustava u vjetroagregatu s transformatorskom stanicom. Tijekom ljeta 2022, nakon završenog optičkog povezivanja, mjerni sustav je snimio jednu munju. Prema snimci prototipnog mjernog sustava, munja se dogodila 13.8.2022. u 14:17:24 h, a sastojala se od 7 impulsnih pražnjenja. Istu munju sa sedam udara zabilježio je i sustav za lociranje atmosferskih pražnjenja (SLAP), a udar je potvrđen i detekcijom LM-S Phoenix CONTACT senzora koji su postavljeni u lopaticama istog vjetroagregata. Vremenske oznake snimljene munje se podudaraju u sva tri sustava. Prvi rezultati pokazuju ispravnost rada sustava i obećavajuću točnost.
Prikaz zabilježene munje u SLAP sustavu i snimka mjernog sustava prikazani su na slikama niže.
Na konferenciji CIGRE Paris Session 2022 koja se održala u Parizu 28.8.-2.9.2022. predstavljen je DESME projekt u okviru Next Generation Network (NGN) sesije za tehničke prezentacije. NGN ogranak je predviđen za povezivanje mladih stručnjaka koji su imali priliku predstaviti područje svog rada i projekte na kojima rade.
Početkom srpnja 2022. obavljen je odlazak na lokaciju vjetroelektrane radi instalacije mjernog sustava na odabrani vjetroagregat. Nakon sveobuhvatnog testiranja mjernog sustava na FER-u, sustav je procijenjen kao spreman za inastalaciju i puštanje u rad. Uz podršku ekipe koja vodi vjetroelektranu i njezino održavanje, dogovorena je instalacija 5. srpnja. Ekipa s FER-a instalirala je Rogowski svitke oko stupa, GPS antenu i ormar s akvizicijskom opremom. Očekuje se spoj na optičku infrastrukturu unutar vjetroelektrane te prva zabilježena mjerenja.
Na FER, u Laboratorij visokog napona je isporučen novi osciloskop sa sondama, prema Ugovoru o kupnji mjernih instrumenata od 8.12.2021. godine.
Novi osciloskop Teledyne Lecroy Wavesurfer WS4054HD, četiri sonde PP026 i četiri sonde Testec TT-HVP2739 kupljeni su sredstvima s projekta.
Naručeni zaštitni uređaji koji su namijenjeni za zaštitu akvizicijskog sustava od mogućih prenapona su isporčeni. U Laboratoriju visokog napona je obavljeno ispitivanje naručenih uređaja kako bi se provjerilo hoće li uređaji utjecati na mjereni signal.
U Laboratoriju visokog napona je izvršeno testiranje GPS modula koji služi za vremensko označavanje podataka. U kontekstu projekta, primarna namjena GPS modula je precizno vremensko označavanje trenutka okidanja kartice za brzo snimanje i kartice za sporo snimanje struje munje. Kako bi GPS modul generirao točne vremenske oznake trenutka okidanja, modul se mora sinkronizirati sa satelitima. Uz provjeru rada GPS modula testiran je i akvizicijski softver razvijen za snimanje i pohranjivanje snimljenih signala.
21. prosinca 2021. napravljen je drugi terenski posjet vjetroelektrani. U VE je instaliran nabavljeni server na kojeg će se spremati izmjereni podatci.
22. i 24. studenog, te 10. prosinca 2021. napravljena su ispitivanja u Laboratoriju visokog napona. Ispitan je jedan senzor s pripadajućom centralnom jedinicom koji detektira udare munja i bilježi njezine parametre. Također je napravljeno i testiranje CompactRIO platforme i prve verzije akvizicijskog dijela mjernog sustava na kojem se nastavlja raditi.
Od 7.-10. studenog 2021. održano je 15. savjetovanje HRO CIGRE u Šibeniku. U sklopu studijskog odbora C4 - Tehničke značajke EES-a, prezentiran je rad 'Razvoj sustava za mjerenje parametara udara munja u lopatice vjetroagregata' gdje je predstavljen projekt DESME i njegovi ciljevi.
U četvrtak 8.9.2021. popisan je ugovor s tvrtkom 4-cube d.o.o., odabranim ponuditeljem za nabavu akvizicijske opreme za spoj na Rogowski svitak u iznosu od 152.460,00 HRK. Pokrenuta je nabava opreme, a po dostavi opreme planirano je testiranje u Laboratoriju visokog napona na FER-u.
Provedena je nabava infromatičke oprema za potrebe projekta u iznosu 126.000,00 kn.
Server i računala su dopremljeni na FER.
Dana 24.5.2021.g. tvrtka partner Porzana je na www stranici strukturnih fondova objavila nabavu za potrebe projekta.
Detalji se mogu pogledati na linku: https://strukturnifondovi.hr/nabave-lista/razvoj-ekspertnog-sustava-mjerenja-parametara-udara-munja-i-za-tite-lopatica-vjetroagregata-radi-smanjenja-kvarova-i-zastoja/
Ugovor o nabavi je potpisan 5. 7. 2021. s tvrtkom Nabla plus d.o.o.
Vrijednost Ugovora je 773.422,14 kn + PDV.
U petak, 11.6.2021. obavljen je prvi posjet lokaciji vjetroelektrane u kojoj se planira postavljanje mjernog sustava za mjerenje struja munja i ultra-brze kamere za snimanje udara munja u lopatice. Obavljen je pregled stanja u TS i u vjetroagregatu, u svrhu utvrđivanja postojeće iskoristive električne i komunikacijske infrastrukture te potencijalnih pozicija za smještanje mjerne opreme i kamere.
Danas je obostarno potpisan Ugovor s tvrtkom Evaluacija j.d.o.o
Predmet Ugovora je usluga upravljanja (administratiranja) projektom za potrebe provedbe projekta Razvoj ekspertnog sustava mjerenja parametara udara munja i zaštite lopatica vjetroagregata radi smanjenja kvarova i zastoja, te provođenja postupaka nabave.
Vrijednost ugovora je 148.600 kn.
U elektroničkom oglasniku javne nabave dana 11.3.2021. obavljen je otvoreni postupak javne nabave za Uslugu upravljanja projektom.
Procijenjena vrijednost nabave je 280.000,00 kn + PDV.